Twój adres IP: 44.212.99.208

ISP: Amazon.com

Lokalizacja:  

Atak Man-in-the-middle (MITM)

22 marca 2023
man in the middle

Atak Man-in-the-middle (MITM) to rodzaj cyberataków, w którym atakujący próbuje przejąć kontrolę nad komunikacją między dwoma stronami, aby pozyskać poufne informacje, zmienić je lub wykorzystać w inny sposób. Atak MITM polega na tym, że atakujący staje się pośrednikiem w komunikacji między dwoma urządzeniami lub komputerami, podsłuchując i przechwytując dane przesyłane między nimi lub modyfikując je w locie.

Kiedy grozi nam man in the middle

Atak MITM może wystąpić w różnych sytuacjach, na przykład podczas korzystania z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, korzystania z niebezpiecznych stron internetowych lub gdy atakujący jest w stanie zainfekować komputer ofiary złośliwym oprogramowaniem. Atakujący może wykorzystać różne techniki, takie jak podsłuchiwanie ruchu sieciowego, fałszowanie adresów IP, fałszowanie certyfikatów SSL/TLS lub infekcję komputera złośliwym oprogramowaniem.

Na czym polega atak man in the middle

Podczas ataku MITM atakujący może przejąć kontrolę nad połączeniem między dwoma urządzeniami i zmienić dane przesyłane między nimi lub zainstalować złośliwe oprogramowanie na komputerze ofiary. Atakujący może też podsłuchiwać ruch sieciowy i pozyskać poufne informacje, takie jak hasła, numery kart kredytowych, informacje bankowe lub inne dane osobowe, które mogą być wykorzystane do celów przestępczych.

Jak się chronić

Istnieją różne sposoby na zabezpieczenie się przed atakami MITM, takie jak korzystanie z bezpiecznych protokołów komunikacyjnych, takich jak HTTPS lub VPN, które zapewniają szyfrowanie danych, a także unikanie korzystania z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi i regularne aktualizowanie oprogramowania antywirusowego i zabezpieczeń sieciowych. Należy również być ostrożnym podczas korzystania z internetu i unikać podejrzanych stron internetowych lub klikania w podejrzane linki.

Man in the middle jest jedną z metod próby uzyskania dostępu do prywatnych danych. Warto zwiększać swoją wiedzę odnośnie kwestii związanych z cyberbezpieczeństwiem, by mieć lepszą świadomość czyhających zagrożeń. To szczególnie ważne, jeżeli za pośrednictwem internetu przesyłamy wrażliwe dane. Znajomość niebezpieczeństw, pozwala nam lepiej się przed nimi bronić.

<a href="https://vpngo.pl/author/administracjavpngo/" target="_self">Redakcja</a>

Redakcja

Z nami znajdziesz najlepszy VPN dla Twoich potrzeb. Wirtualne sieci prywatne do gier, strumieniowania, czy VPN dla biznesu – opisaliśmy je wszystkie, żebyś mógł podjąć świadomy i satysfakcjonujący wybór.

Prześlij komentarz

Recenzja AirVPN

Recenzja AirVPN

Czy mała, niezależna wirtualna sieć prywatna może konkurować z komercyjnymi gigantami? Nasza recenzja AirVPN odpowie na to pytanie. Sprawdź, czy warto...

HideMyAss! (HMA)

HideMyAss! (HMA)

HMA, znane także jako HideMyAss, to VPN mający swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Sprawdziliśmy co ma do zaoferowania ta wirtualna sieć prywatna z osłem w...