Twój adres IP: 44.200.140.218

ISP: Amazon.com

Lokalizacja:  

Jak sprawdzić czy VPN działa?

29 stycznia 2023
jak sprawdzić czy vpn działa

Wirtualna sieć prywatna zapewnia szereg korzyści związanych z bezpieczeństwem i ochroną prywatności w Internecie. Jednak zanim przystąpisz do swoich działań online po zainstalowaniu właściwej aplikacji VPN, warto upewnić się, że twoje połączenie faktycznie odbywa się poprzez zaszyfrowany tunel. W poniższym artykule dowiesz się, jak sprawdzić czy VPN działa.

Zainstalowanie VPN pomoże ochronić Twoje połączenie internetowe przed hakerami i innymi złośliwymi osobami trzecimi, które mogą próbować podejrzeć, jakie strony odwiedzasz i jakie treści udostępniasz. Dodatkowo, korzystanie z VPN przyda się w czasie omijania ograniczeń geograficznych, aby uzyskać dostęp do stron internetowych i usług streaminowych, poza granicami naszego kraju.

Pobranie i zainstalowanie właściwej aplikacji od Wirtualnej sieci prywatnej to bułka z masłem. Opisaliśmy 10 najlepszych VPN; wystarczy zbadać dostępne opcje i wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jednakże, nawet najlepszy usługodawca zda się na nic, jeżeli aplikacja nie będzie działać prawidłowo. Odpowiedzmy więc na pytanie, jak sprawdzić czy VPN działa?

jak sprawdzic czy vpn dziala

Jak sprawdzić czy VPN działa? Istnieje kilka metod

Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci upewnić się, że Twoje połączenie internetowe rzeczywiście odbywa się poprzez zaszyfrowany tunel wirtualnej sieci prywatnej. Poniżej znajdziesz trzy sposoby na to, żeby sprawdzić czy VPN działa.

Sprawdź swój adres IP

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy VPN działa, jest odwiedzenie jednej ze stron internetowych umożliwiających sprawdzenie naszego adresu IP i odpowiadającej mu lokalizacji. Możesz to zrobić za pomocą naszego narzędzia do sprawdzania swojego IP. VPN zmienia naszą „tożsamość internetową” ukrywając rzeczywiste IP i miejsce, z którego się łączymy. W normalnych okolicznościach, bez korzystania z VPN, sprawdzenie naszego IP poda nam naszą przybliżoną lokalizację – widoczna będzie także nazwa naszego ISP (dostawcy usług internetowych).

Jeżeli VPN działa prawidłowo, sprawdzenie naszego IP powinno dostarczyć „zakłamanych” danych. Jak sprawdzić czy VPN działa? Ustaw w aplikacji VPN zagraniczny region (jeżeli łączysz się z Polski, wybierz serwer z innego kraju). Jeżeli wirtualna sieć prywatna działa prawidłowo, twoje IP powinno odpowiadać lokalizacji serwera VPN, który wybrałeś w aplikacji. Np. – jeżeli łącząc się z Polski, wybrałeś serwer VPN z Gruzji, sprawdzenie adresu IP powinno wskazać właśnie Gruzję. Jeżeli dalej jest widoczna twoja rzeczywista lokalizacja, twoje połączenie VPN zostało źle skonfigurowane i po prostu nie działa.

ip leak

Spróbuj odwiedzić stronę lub serwis streamingowy z ograniczeniami geograficznymi

Innym sposobem, który pozwoli Ci sprawdzić, czy VPN działa, jest próba wejścia na stronę internetową lub serwis streamingowy z ograniczeniami geograficznymi. Tutaj sprawa jest prosta – jeżeli masz dostęp do zablokowanej treści, lub możesz korzystać z geo ograniczonych treści streamingowych – VPN działa i możesz spać spokojnie. Oczywiście, przed sprawdzeniem tej metody, nie zapomnij wybrać właściwego serwera w swojej aplikacji VPN.

Sprawdź prędkość swojego połączenia internetowego

Aby sprawdzić, czy Twoje połączenie VPN działa prawidłowo, po prostu porównaj prędkość swojego połączenia internetowego z VPN i bez niego. Połączenie przez szyfrowany tunel wirtualnej sieci prywatnej może nieznacznie zmniejszyć prędkość twojego internetu. Korzystając z narzędzi dostępnych online, porównaj szybkość połączenia z wyłączonym VPN, a następnie wybierz serwer w aplikacji VPN i dokonaj ponownej pomiaru. Jeżeli wystąpi zauważalna różnica, znaczy to, że twoje połączenie odbywa się poprzez bezpieczny tunel.

Możesz łatwo sprawdzić, czy VPN działa

To by było na tyle, jeżeli chodzi o kwestię – jak sprawdzić czy VPN działa. Korzystanie z rozwiązań zaproponowanych powyżej, da Ci pewność, że twoje połączenie odbywa się przez zaszyfrowany tunel wirtualnej sieci prywatnej.

VPN to świetne narzędzie, które warto mieć, jeśli chcesz chronić swoją prywatność online lub uzyskać dostęp do zablokowanych stron internetowych. Jednak nawet najlepsza usługa zda się na nic, jeżeli nieprawnie ją skonfigurujemy i nie upewnimy się, że działa prawidłowo. Po skorzystaniu z naszego poradnika będziesz mógł ze spokojem ducha surfować po internecie, wiedząc, że Twój VPN działa i chroni twoją cyfrową tożsamość przed cyberprzestępcami.

<a href="https://vpngo.pl/author/administracjavpngo/" target="_self">Redakcja</a>

Redakcja

Z nami znajdziesz najlepszy VPN dla Twoich potrzeb. Wirtualne sieci prywatne do gier, strumieniowania, czy VPN dla biznesu – opisaliśmy je wszystkie, żebyś mógł podjąć świadomy i satysfakcjonujący wybór.

Prześlij komentarz

Recenzja AirVPN

Recenzja AirVPN

Czy mała, niezależna wirtualna sieć prywatna może konkurować z komercyjnymi gigantami? Nasza recenzja AirVPN odpowie na to pytanie. Sprawdź, czy warto...

HideMyAss! (HMA)

HideMyAss! (HMA)

HMA, znane także jako HideMyAss, to VPN mający swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Sprawdziliśmy co ma do zaoferowania ta wirtualna sieć prywatna z osłem w...