Twój adres IP: 3.239.95.36

ISP: Amazon Technologies Inc.

Lokalizacja:  

Recenzja AirVPN

Mały, ale skuteczny
vpn rating

Nasza ocena:

4/5
airvpn
Ostatnia aktualizacja: 4 września 2023

Mały i niezależny

AirVPN to mały VPN obsługiwany przez "pasjonatów" wolnego internetu. Mała i niezależna wirtualna sieć prywatna to ciekawa alternatywa w krajobrazie pełnym internetowych gigantów.

Prędkość i stabilność

Mimo, że zasób serwerów jest nieduży, nigdy nie natrafimy na problemy z prędkością czy stabilnością połączenia.

Po prostu działa

W pełni funkcjonalny VPN, dobry do Netflixa, torrentów i wszystkich innych zadań, jakie przed nami staną podczas surfowania po internecie.

Serwery i aplikacja

Bardzo mały zasób serwerów i aplikacje, które mogłby być trochę bardziej intuicyjne. Brak dedykowanych aplikacji na iOS i konieczność korzystania z OpenVPN ze specjalnym configiem.

Czy mała, niezależna wirtualna sieć prywatna może konkurować z komercyjnymi gigantami? Nasza recenzja AirVPN odpowie na to pytanie. Sprawdź, czy warto zainteresować się włoskim VPN, który powstał jako projekt non-profit, mający umożliwić ludziom bezpieczne poruszanie się po Internecie.

AirVPN to niewielka sieć VPN, która swoją genezę miała we Włoszech w 2010 roku. Początkowo, jako projekt całkowicie non-profit, AirVPN została założona przez grupę aktywistów, haktywistów i hakerów. Dzisiaj – już jako komercyjna wirtualna sieć prywatna – AirVPN wciąż pozostaje niezależna i prowadzona przez grupę entuzjastów wolnego internetu. W poniższej recenzji sprawdziliśmy, czy tak mały VPN jest w stanie konkurować z popularnymi gigantami świata wirtualnych sieci prywatnych, i jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu, z perspektywy przeciętnego użytkownika sieci.

AirVPN – zasób serwerów

Na dzień pisania naszej recenzji, AirVPN posiada pulę 243 serwerów w 22 krajach rozsianych po wszystkich kontynentach świata. Taka liczba lokalizacji może wydawać się naprawdę mizerna w porównaniu z resztą rynku wirtualnych sieci prywatnych, ale czy faktycznie jest dużą wadą?

lista serwerów AirVPN

Z punktu widzenia użytkownika VPN, w kwestii liczby dostępnych serwerów, ważne są dwie sprawy – omijanie ograniczeń geograficznych i brak opóźnień spowodowanych przeciążeniami serwerów. AirVPN posiada 243 serwery na wszystkich kontynentach, więc nie jest to najlepszy VPN do obchodzenia blokad regionalnych, ale w większości przypadków nie będzie z tym problemów.

Jeśli chodzi o przeciążenia serwerów – w czasie naszych testów prędkości nie natrafiliśmy na żadne problemy z przepustowością, bez względu na porę dnia. Połączenie przez cały czas było szybkie i stabilne – nawet pomimo faktu, że AirVPN nie posiada polskiego serwera. Dokładne wyniki testów prędkości znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dostępne platformy

Wirtualną sieć prywatną AirVPN uruchomimy na wszystkich popularnych systemach operacyjnych: Windows, MacOS, Linux, iOS i Android. Urządzenia mobilne nie posiadają jednak dedykowanej aplikacji, a całe połączenie na Android i iOS ustanawiamy przez aplikację OpenVPN, do której uprzednio dodajemy odpowiedni config, przygotowany w konfiguratorze AirVPN.

aplikacje mobilne

To drobny minus, bowiem w przypadku telefonów nie dostajemy rozwiązania plug&play i niektórzy, mniej techniczni użytkownicy mogą się czuć nieco zagubieni. Całość konfiguracji jest jednak dość prosta, a oficjalny poradnik krok po kroku, prowadzi nas przez poszczególne etapy.

airvpn config generator

Surowy wygląd aplikacji

Aplikacja na komputery ma prosty i surowy interfejs, o mocno „technicznym” klimacie. Znajdziemy tam multum opcji konfiguracji i dodawania własnych dyrektyw OpenVPN. Mniej techniczne osoby mogą czuć się trochę przytłoczone, jednak uruchomienie połączenia VPN i wybór serwera jest prosty i bezproblemowy.

airvpn servery

Protokoły, funkcje i wsparcie

AirVPN na komputery idzie w pakiecie z dwoma protokołami szyfrowania – OpenVPN i WireGuard. Na urządzeniach mobilnych musimy się zadowolić tylko protokołem OpenVPN.

W kwestii dodatkowych funkcji, znajdziemy tu masę możliwości dodatkowej konfiguracji. M.in. także przekierowywanie portów i killswitch, występujący pod nazwą Network Lock. Można także uzyskać dostęp do split tunnelingu, ale wymaga to większej konfiguracji i więcej umiejętności technicznych.

Drobnymi minusem może być brak wsparcia w formie czatu na żywo. Wszystko odbywa się tutaj poprzez tworzenie zgłoszeń w centrum supportu – nie jest to najszybsze rozwiązanie, bowiem na pomoc możemy czekać nawet kilka godzin.

aplikacja airvpn

Czy AirVPN nadaje się do Netflix?

W czasie naszych testów bez problemu mogliśmy oglądać filmy i seriale z amerykańskiego Netflixa, także w jakości 4K. Szybkie serwery gwarantują brak problemów i opóźnień w buforowaniu materiałów. Możemy z całą pewnością stwierdzić, że to świetny VPN do Netflix.

AirVPN a torrenty (P2P)

W obliczu braku serwerów zoptymalizowanych specjalnie do wymiany plików w sieci P2P, interesowało nas, czy pobieranie torrentów jest w ogóle możliwe. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, gdy okazało się, że AirVPN w pełni współpracuje z siecią P2P, bez względu na serwer, który wybierzemy. Prędkość pobierania była zawsze tak samo wysoka i nie odbiegała zbytnio od tej, bez połączenia VPN. AirVPN świetnie sprawdza się jako VPN do torrentów.

Polityka logów AirVPN

AirVPN to niezależna wirtualna sieć prywatna prowadzona przez aktywistów i haktywistów, „pasjonatów” wolnego internetu. Dlatego nie jest dużym zaskoczeniem fakt, że znajdziemy tutaj politykę braku logów. Małym minusem może być lokalizacja usługodawcy – jako, że Włochy wchodzą w skład Sojuszu 14 Oczu, jednak w obliczu wspomnianej już polityki braku logów, nie powinien być to problem.

strona główna

Testy prędkości

Zostały wykonane dwa pomiary (bez i z VPN), jeden po drugim, na jednym komputerze i w tej samej konfiguracji sieciowej.

Pomiar bez VPN

test airvpn
  • Pobieranie (więcej=lepiej): 71,63 Mbps
  • Wysyłanie (więcej=lepiej): 6,87 Mbps
  • Ping (mniej=lepiej): 24 ms

Pomiar z AirVPN (protokół OpenVPN)

airvp z vpn
  • Pobieranie (więcej=lepiej): 67,61 Mbps
  • Wysyłanie (więcej=lepiej): 6,28 Mbps
  • Ping (mniej=lepiej): 54 ms

Podsumowanie – czy warto zainteresować się AirVPN

plany cenowe airvpn

AirVPN to mały i niezależny dostawca usług VPN, ze wszystkimi zaletami i wadami takiego stanu rzeczy. Nie zmienia to jednak faktu, że w czasie codziennego użytkowania, w żaden sposób nie odstaje od sieci VPN prowadzonych przez internetowych gigantów. Jeżeli przymkniemy oko na surowy i techniczny klimat aplikacji oraz brak wsparcia w formie czatu na żywo, to okaże się, że AirVPN to naprawdę dobra pozycja w świecie wirtualnych sieci prywatnych.

HideMyAss! (HMA)

HideMyAss! (HMA)

HMA, znane także jako HideMyAss, to VPN mający swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Sprawdziliśmy co ma do zaoferowania ta wirtualna sieć prywatna z osłem w...

Recenzja CyberGhost

Recenzja CyberGhost

W poniższej recenzji przyjrzymy się CyberGhost, czyli kolejnej sieci VPN ze ścisłej czołówki. Co ma do zaoferowania CyberGhost w kwestii funkcji...

Recenzja Private Internet Access

Recenzja Private Internet Access

Private Internet Access to VPN ze ścisłej czołówki. Oferuje solidne mechanizmy bezpieczeństwa, wysokie prędkości przesyłu danych i multum dodatkowych funkcji,...