HMA, znane także jako HideMyAss, to VPN mający swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Sprawdziliśmy co ma do zaoferowania ta wirtualna sieć prywatna z osłem w logo; jak wyglądają kwestie związane z bezpieczeństwem, czy nadaje się do Netflixa i wymiany plików w sieci torrent. Nie sprawdziliśmy, jak sprawdza się do gier online, ale o tym szerzej za chwilę.
Spis treści
HideMyAss – HMA – to VPN należący do czeskiej firmy Avast. Mimo to, sama firma operująca wirtualną siecią prywatną znajduje się w Londynie, więc podlega pod przepisy Wielkiej Brytanii. HMA VPN opinie różne zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod lupę kwestie związane z polityką logów i bezpieczeństwem danych użytkowników. Zanim przejdziemy do szerszego omówienia spraw prywatności, sprawdźmy co HideMyAss oferuje, i jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu.
W poniższym artykule dowiesz się:
- Czy HideMyAss nadaje się do Netflix
- Czy HMA współpracuje z siecią P2P
- Jakie funkcje oferuje HMA
- Czy HMA ma dobre prędkości serwerów
HideMyAss VPN – serwery
HideMyAss może się pochwalić pulą ponad 1100 serwerów w ponad 290 krajach rozsianych po całym świecie. Taka ilość pozwala na swobodne obchodzenie ograniczeń geograficznych w większości lokalizacji. W większości przypadków nie natkniemy się także na throttling czy inne problemy spowodowane przeciążeniem serwerów.

Lista serwerów w aplikacji jest schludnie podzielona na kontynenty, kraje i serwery specjalnie zoptymalizowane pod względem korzystania z treści strumieniowych (np.Netflix) i wymiany plików w sieci P2P. Także błyskawicznie, jednym przyciskiem możemy uruchomić „Błyskawiczne połączenie”, czyli takie, które automatycznie wybiera najszybszy dostępny serwer.
HMA w codziennym użytkowaniu
W codziennym użytkowaniu na naszym komputerze Mac, HMA sprawdzało się wyśmienicie. Nie zauważyliśmy żadnych uszczerbków na prędkości łącza internetowego; bez problemu odtwarzaliśmy także filmy w jakości 4k na YouTube czy Netflixie. Działanie HideMyAss było faktycznie bezobsługowe i niezauważalne. Brak znacznych opóźnień potwierdziły nasze testy prędkości, które znajdziesz w dalszej części artykułu.
Czy HideMyAss działa z Netflix?
Tak, HMA działa z Netflix. Bez problemu uzyskaliśmy dostęp do amerykańskich zasobów Netflixa. Filmy buforowały się błyskawicznie i bez żadnego problemu, także w jakości 4K. HideMyAss świetnie sprawdza się do oglądania Netflixa i obchodzenia blokad regionalnych tej platformy.
HMA a gry online
Czy używając HideMyAss VPN można grać w gry przez internet? Pewnie tak, zważywszy na świetne prędkości połączenia i minimalne opóźnienia. Niestety HMA nie chciał działać na naszym komputerze z systemem Windows, a support nie udzielił nam żadnej pomocy – tym samym nie mieliśmy możliwości dowiedzieć się, czy HMA faktycznie nadaje się do gier.

HideMyAss i torrent
Na liście serwerów HMA znajdziemy pozycje specjalnie przeznaczone do wymiany plików w sieci P2P. Niestety, nie możemy o nich powiedzieć zbyt wiele dobrego – testowaliśmy kilka plików torrent, na kilku serwerach do P2P, na żadnym nie udało się uzyskać satysfakcjonującego transferu – spadek prędkości sięgał nawet 90%, w porównaniu do pobierania torrentów bez sieci VPN. Zwykłe serwery HMA, w ogóle nie chciały działać z siecią P2P. Czy HideMyAss nadaje się wymiany plików w sieci P2P? Absolutnie nie!
Funkcje HMA i systemy operacyjne
HMA jest dostępne na większości popularnych systemów operacyjnych (Windows, MacOS, iOS i Android, brak strony z instrukcjami, jak uruchomić HMA na Linux), ale dostępne funkcje różnią się w zależności od urządzenia. Tylko wersja na system Windows daje nam możliwość ustawiania protokołów szyfrowania – możemy wybierać między: trybem automatycznym, który sam wybierze najszybsze i najbezpieczniejsze ustawienia do danej sytuacji; WireGuard, OpenVPN i protokołem Mimic, który oferuje zaciemnianie (obfuscation) ukrywając fakt, że łączymy się z internetem poprzez VPN.

Protokoły na większości urządzeń
Dużym rozczarowaniem jest to, jak bardzo okrojone z ustawień zostały aplikacje na komputery Mac i telefony z systemem iOS – bez możliwości wyboru protokołów szyfrowania. Oba domyślnie używają tylko IPsec/IKEv2.
Split tunneling
Split tunneling jest dostępny tylko na urządzeniach z systemem Android. Nie znajdziemy tej funkcji nawet na komputerach z systemem Windows i MacOS. Spore rozczarowanie.
Kill switch

Killswitch znajdziemy na komputerach PC i Mac, ale już nie na telefonach, bez względu czy jest to Android czy iOS.
Aplikacja HMA
Podsumujmy kwestie dostępności HMA na różnych systemach operacyjnych. Tylko aplikacja na komputery z systemem Windows daje nam możliwość wyboru protokołu szyfrowania, możemy także włączyć killswitch, ale już bez split tunnelingu – ten znajdziemy tylko na Androidzie.

Problemy i wsparcie HMA
Nasza radość z bogactwa możliwość konfiguracji aplikacji na system Windows szybko się ulotniła, kiedy na jaw wyszła jedna, poważna wada – nie działa. Restarty komputera, przeinstalowanie aplikacji czy próby zmiany serwerów i protokołów szyfrowania; nic nie przyniosło skutku i HideMyAss na naszym komputerze z systemem Windows nie była wstanie połączyć się z siecią VPN.

Taki problem to świetna okazja, by zobaczyć, jak w akcji sprawdza się wsparcie techniczne HMA. Udajemy się więc na ich stronę i w oknie czatu opisujemy problem, wraz z załączeniem zrzutów ekranu. Czat wysyła wiadomość e-mail do supportu, a my na naszą skrzynkę dostajemy, że ktoś odezwie się do nas tak szybko, jak to możliwe.
Czekaliśmy 2 dni, a potem przestaliśmy. Odpowiedź z pomocy technicznej HMA nie nadeszła nigdy, a co za tym idzie, nie udało nam się także ustanowić połączenia VPN na naszym komputerze z systemem Windows.
Polityka logów i wątpliwości
HMA posiada politykę braku logów, ale nie zawsze tak było. Do niedawna HideMyAss VPN gromadził informacje, takie jak adres IP użytkownika, adres IP serwera VPN, którego używa, i czasy połączeń (timestamps). Zaufanie może dodatkowo podkopywać sprawa z 2011 roku, kiedy to HideMyAss przekazało logi FBI.

Kolejnym minusem są kwestie prywatności w Avast (firmie-matce HMA od 2016 roku), która – według doniesień – sprzedawała dane użytkowników do firm trzecich, w formie pozwalającej na ich deanonimizację.

Bezpieczeństwo HMA
Na szczęście, aktualnie HideMyAss posiada zaktualizowaną politykę braku logów. W zestawie z szyfrowaniem AES-256, prywatnym DNS i dobrymi protokołami szyfrowania, ten VPN, przynajmniej na papierze, jest bezpiecznym wyborem.
Testy prędkości HideMyAss
Poniżej zamieszczamy wyniki testów prędkości HMA. Wykonaliśmy dwa pomiary (bez VPN i z VPN z opcją „Błyskawiczne połącznie”, wszystkie na tym samym komputerze i tej samej konfiguracji sieciowej. Ewentualne spadki były minimalne, HMA oferuje wysokie prędkości przesyłu.
Pomiar bez użycia VPN:

Pobieranie (więcej=lepiej): 70,67 Mbps
Wysyłanie (więcej=lepiej): 6,91 Mbps
Ping (mniej=lepiej): 31 ms
Pomiar z VPN:

Pobieranie (więcej=lepiej): 64,83 Mbps
Wysyłanie (więcej=lepiej): 6,87 Mbps
Ping (mniej=lepiej): 32 ms
Podsumowanie

HMA VPN opinie ma bardzo różne i różne są także nasze odczucia. Z jednej strony to dobry VPN do „normalnego” przeglądania sieci i do korzystania z Netflixa, w rozsądnej cenie. Z drugiej – okrojone ustawienia na większości systemów i trudna historia związana z gromadzeniem logów. Nie udało nam się uruchomić go na systemie Windows, a support pozostał głuchy na naszą prośbę o pomoc. Czy warto wybrać VPN od HMA? Każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.