Private Internet Access to VPN ze ścisłej czołówki. Oferuje solidne mechanizmy bezpieczeństwa, wysokie prędkości przesyłu danych i multum dodatkowych funkcji, które czynią z PIA VPN naprawdę uniwersalne narzędzie. W poniższej recenzji Private Internet Access przedstawimy, co dokładnie oferuje i sprawdzimy, jak radzi sobie w praktyce.
Spis treści
Kto jest właścicielem Private Internet Access
Właścicielem Private Internet Access jest firma Kape Technologies, znajdująca się w Wielkiej Brytanii. Jednakże sam VPN ma swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych i podlega pod tamtejsze przepisy. Mimo, że USA nie jest idealną lokalizacją dla firm operujących usługami wirtualnej sieci prywatnej, to PIA VPN dokłada wszelkich starań, by prywatność użytkowników była w pełni chroniona. PIA posiada ścisłą politykę braku logów.
O PIA dobrze świadczy także fakt, że usługa całkowicie wycofała się z Rosji, po wprowadzeniu przez ten kraj przepisów, zmuszających usługodawców VPN do zbierania i przekazywania władzom logów aktywności użytkownikó.
Ile serwerów ma PIA VPN?
PIA może się pochwalić naprawdę imponującą pulą ponad 35000 (trzydziestu pięciu tysięcy) serwerów, rozsianych w ponad 80 krajach na całym świecie. Taka oferta gwarantuje wysoką prędkość – nigdy bowiem nie uświadczymy przeciążenia serwerów; bez problemu także uzyskamy dostęp do ograniczonych geograficznie treści.
Czy Private Internet Access jest bezpieczny
W skrócie, PIA oferuje ścisłą politykę braku logów, bezpieczne protokoły szyfrowania – OpenVPN i WireGuard oraz funkcję MACE, czyli bloker reklam oparty na DNS. W ofercie znajdziemy także dość zaawansowany Split-tunneling, killswitch i możliwość korzystania z anonimowych metod płatności, takich jak kryptowaluty, czy karty przedpłacone. Można więc powiedzieć, że mamy tu ponadprzeciętnie bogaty wachlarz funkcji zwiększających naszą prywatność i bezpieczeństwo.
Protokoły szyfrowania
W Private Internet Access dostajemy najpopularniejsze i najbezpieczniejsze protokoły szyfrowania – Open VPN i WireGuard, które są już ogólnie obowiązującym standardem w świecie usług wirtualnych sieci prywatnych. Na urządzeniach z systemem iOS, otrzymujemy także protokół IPsec.
Dodatkowe cechy Private Internet Access
W kwestii dodatkowych funkcji bezpieczeństwa, PIA nie ma się czego wstydzić. Wszystkie szczegółowo opisujemy poniżej.
MACE od PIA
MACE to oparty na DNS ad blocker, który chroni nas przed reklamami i różnorakimi modułami śledzącymi. W akcji sprawdza się jak podobne rozwiązania od konkurencyjnych usługodawców. Skutecznie blokuje reklamy na większości serwisów internetowych, dzięki czemu nie ma potrzeby korzystać z „tradycyjnego” ad blocka instalowanego jako wtyczka do przeglądarki.
Split tunneling (dzielenie tunelu)
U tak renomowanego dostawcy, jak Private Internet Access, nie mogło zabraknąć także split tunnelingu, który jest obowiązkowym standardem w dzisiejszym świecie wirtualnych sieci prywatnych. Split tunneling pozwala wydzielić połączenie tylko dla niektórych aplikacji, lub na odwrót – wykluczyć osobne programy, które mają łączyć się z internetem pomijając VPN. Split tunneling w PIA jest bajecznie prosty w obsłudze i podczas naszych testów zawsze działał bez zarzutów.
Multi-hop
Multi-hop to łańcuchowe połączenie VPN, które łączy nas z internetem poprzez nie jeden, ale wiele serwerów wirtualnej sieci prywatnej od Private Internet Access. Multi hop od PIA włącza jednocześnie funkcję – obfuscation – która ukrywa fakt, że używamy VPN. Bez niespodzianek – wszystko działa jak należy.
Kill switch (wyłącznik awaryjny)
Kill switch automatycznie odcina całkowity dostęp do internetu, w przypadku zerwania połączenia VPN. Dzięki niemu mamy pewność, że nigdy nie połączymy się z internetem bez VPN (np. przez przypadek). W trakcie naszych testów kill switch ani razu nie zawiódł.
Anonimowe płatności Private Internet Access
PIA umożliwia nam anonimowe opłacanie subskrypcji VPN. Poza standardowymi metodami, takimi jak karta kredytowa/debetowa, możemy korzystać z kart podarunkowych czy kryptowalut.
Skanel wycieku danych email
Proste narzędzie zawarte w aplikacji VPN od Private Internet Access, które po podaniu adresu email sprawdza czy jest on „zamieszany” w któryś z wycieków danych osobowych. Funkcja bardzo przydatna i prosta w obsłudze.
Rozszerzenia do przeglądarki
Dla tych, którzy potrzebują połączenia VPN jedynie do przeglądania stron internetowych, PIA oferuje rozszerzenia/wtyczki do przeglądarek internetowych. Zainstalujemy je na wszystkich przeglądarkach działających na silniku Chromium (np. Chrome, ale także Microsoft Edge czy Brave) oraz na Mozilla Firefox. Instalujemy wtyczkę, logujemy się i mamy dostęp do aplikacji Private Internet Acces bezpośrednio z poziomu przeglądarki.
Wsparcie 24/7
W kwestii pomocy technicznej Private Internet Access plasuje się w ścisłej czołówce, ze swoim czatem na żywo 24 godziny na dobę. W przypadku jakichkolwiek problemów z działaniem usługi, armia specjalistów od VPN jest na wyciągnięcie ręki. Odpowiedzi na wszelkie zapytania uzyskujemy niemal natychmiast. W czasie naszych testów, na odpowiedź konsultanta nigdy nie czekaliśmy dłużej niż 1-2 minuty.
Polityka logów PIA
Private Internet Access posiada ścisłą politykę braku logów. Oznacza to, że nie zbiera, ani nie przechowuje żadnych danych użytkowników. Zostało to dodatkowo potwierdzone przez niezależny audyt przeprowadzony przez firmę Deloitte.
Dostępne platformy
To uniwersalny VPN, który zainstalujemy na szerokiej gamie urządzeń stacjonarnych i mobilnych. Oczywiście PIA użyjemy na wszystkich popularnych systemach operacyjnych; Windows, MacOS i Linux – na komputerach; Android i iOS – na telefonach. Wirtualną sieć prywatną od PIA uruchomimy także na Smart TV, a po lekkiej gimnastyce także na konsolach do gier. Do Private Internet Access jednocześnie połączymy dowolną liczbę urządzeń – nie ma tutaj żadnego limitu.
Aplikacja dostarcza wszelkich informacji o połączeniu VPN (adres IP serwera, lokalizacja, używany protokół, transfer danych, itp.), a jednocześnie jest przejrzysta i intuicyjna. Łatwo możemy zmieniać lokalizację z listy serwerów podzielonych na kraje i miasta – zaznaczone są także specjalne serwery zoptymalizowane pod kątem korzystania z usług strumieniowych. Zrzuty ekranu z wersji mobilnej i na komputery, zamieszczamy poniżej.
Testy VPN Private Internet Access
Wszystkie testy prędkości Private Internet Access przeprowadzaliśmy na tym samym komputerze, w tej samej lokalizacji i tej samej konfiguracji sieciowej. Wykonaliśmy trzy pomiary – bez VPN, z VPN używając automatycznych, najlepszych ustawień; z VPN przy użyciu Multi-Hop. Poniżej przedstawiamy wyniki:
Pomiar bez użycia VPN:
- Pobieranie (więcej=lepiej): 74,30 Mbps
- Wysyłanie (więcej=lepiej): 7,01 Mbps
- Ping (mniej=lepiej): 23 ms
Pomiar z VPN (domyślne ustawienia, WireGuard):
- Pobieranie (więcej=lepiej): 66,09 Mbps
- Wysyłanie (więcej=lepiej): 5,78 Mbps
- Ping (mniej=lepiej): 31 ms
Pomiar z VPN (MultiHop):
- Pobieranie (więcej=lepiej): 44,24 Mbps
- Wysyłanie (więcej=lepiej): 5,70 Mbps
- Ping (mniej=lepiej): 158 ms
Wnioski z pomiarów prędkości PIA
Domyślne ustawienia z protokołem WireGuard zapewniają wysoką prędkość przesyłania danych. Podczas przeglądania internetu, oglądania treści strumieniowych, czy grania w gry online, nie mogliśmy zauważyć żadnych spowolnień. Wszystko potwierdziły testy. Nieco większe spadki prędkości występują w przypadku korzystania z Multi-hop, w oczy rzuca się zwłaszcza znacznie większy ping; jednakże podczas normalnego korzystania z internetu, nie jest wyczuwalny żaden spadek jakości połączenia.
Czy Private Internet Access działa z Netflix?
Bez problemu mogliśmy korzystać z zasobów Netflix zarezerwowanych dla widzów ze Stanów Zjednoczonych. Także strumieniowanie w 4K przebiegało bez najmniejszych zakłóceń. Warto zwrócić uwagę, że Private Internet Access oferuje serwery specjalnie zoptymalizowane pod kątem usług strumieniowych – dostępne są lokalizacje z różnych krajów.
Plany cenowe i oferta PIA VPN
W chwili pisania naszej recenzji, PIA był dostępny w trzech planach cenowych.
- 1 miesiąc – w cenie $11,95 za miesiąc
- 1 rok – w cenie $3,33 za miesiąc
- 3 lata (z 3 miesiącami gratis) – w cenie $2,03 za miesiąc
Należy mieć na uwadze, że ceny usług VPN często się zmieniają. Aktualne ceny i dostępne pakiety PIA możesz sprawdzić – TUTAJ.
Private Internet Access – czy warto
Jak najbardziej warto wybrać Private Internet Access. To usługa VPN ze ścisłej czołówki – oferująca obsługę klienta wysokiej jakości, brak limitu jednocześnie połączonych urządzeń i atrakcyjne plany cenowe. Świetnie sprawdzi się zarówno podczas zwykłego surfowania po internecie, korzystania z usług strumieniowych czy gry online. Możesz bez ryzyka przetestować działanie usługi, dzięki 30-dniowemu okresowi próbnemu, korzystając z przycisku poniżej.