Twój adres IP: 3.235.145.108

ISP: Amazon Technologies Inc.

Lokalizacja:  

Mullvad VPN odpiera zarzuty o wycieku kont

Twierdzi, że były one rozdawane za darmo
2 października 2023
Mullvad VPN

Jedna z najpopularniejszych obecnie usług VPN zaprzeczyła plotkom dotyczącym znalezienia kont wielu jej użytkowników w dark webie.

Mullvad VPN poinformował TechRadar Pro, że to nie jest wyciek, ale rzekomo naruszone konta VPN były raczej rozdawane za darmo, a później trafiły na publiczne fora.

Wiadomość ujawnił Damien Bancal, francuski badacz z dziedziny bezpieczeństwa, który opublikował na swoim blogu o cyberbezpieczeństwie wyniki możliwego naruszenia danych dotyczących adresów internetowych prowadzących do API Mullvad.

Domniemany wyciek danych Mullvad VPN

„Napotkaliśmy fora i strony internetowe, które podają „wyciekłe” konta Mullvad, ale ponieważ Mullvad co roku przekazuje setki tysięcy kont różnym organizacjom z różnych powodów, niektóre z tych kont mogą się znaleźć na różnych forach lub stronach internetowych”.

powiedział Jan Jonsson, dyrektor generalny w Mullvad, dla TechRadar Pro

Jonsson dodał, że nie był zbyt zaskoczony tymi ustaleniami, sam widział strony z ponad 100 kontami Mullvad.

„To nie jest wyciek,” powiedział nam.

W swoim artykule Bancal napisał, że dostawca VPN „usunął wyciek danych odkryty przez ZATAZ” (blog o cyberbezpieczeństwie, który założył). Opisał „zdumiewający wyciek danych dotyczący Mullvad”, z wieloma linkami ujawniającymi informacje o połączeniu użytkowników, takie jak adres IP, daty i inne szczegóły. Twierdził, że poinformował szwedzkiego dostawcę o wycieku, a firma natychmiast na to zareagowała.

Jednakże „nikt bezpośrednio do nas w tej sprawie nie napisał – poza ludźmi, którzy znaleźli ten wpis na blogu. Tak więc, kimkolwiek są, nie skonsultowali się z nami w tej kwestii,” powiedział nam Jonsson.

Co więcej, zarówno Jonsson, jak i sam Bancal potwierdzili, że te rzekomo naruszone adresy internetowe nie mogą dostarczyć żadnych danych osobowych użytkowników.

W tej kwestii Jonsson powiedział: „Na koncie nie ma żadnych informacji osobistych, takich jak hasła. Nie ma więc ZBYT WIELE, co można by z niego wydobyć – poza pozostałym czasem na danym koncie.”

Uważany za jednego z najbardziej bezpiecznych dostawców VPN na rynku, Mullvad wielokrotnie demonstrował silne zaangażowanie w prywatność i bezpieczeństwo użytkowników w Internecie.

W zeszłym roku firma postanowiła na przykład zrezygnować z cyklicznych subskrypcji w imię prywatności, kosztem mniejszych zysków. W kwietniu udowodniła swoją politykę braku logów w praktyce, podczas nalotu policji, w czasie którego dane użytkowników nie zostały ujawnione. Firma postanowiła nawet usunąć wsparcie dla przekierowywania portów ze względów bezpieczeństwa.

Mullvad jest również aktywny w promowaniu szeroko rozumianych cyfrowych praw człowieka. W marcu uruchomił kampanię mającą na celu zwiększenie świadomości na temat ryzyka związanego z propozycją regulacji EU Chat Control – proponowaną legislacją, która, naśladując brytyjski projekt ustawy o bezpieczeństwie online, mogłaby złamać szyfrowanie, jakie znamy.

Mówiąc o pracy firmy w marcu 2023 roku, Jonsson powiedział nam: „Mullvad to zazwyczaj bardzo cicha firma. To prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy naprawdę zdenerwowaliśmy się na tyle, by się wypowiedzieć.”

Źródło: techradar.com

<a href="https://vpngo.pl/author/administracjavpngo/" target="_self">Redakcja</a>

Redakcja

Z nami znajdziesz najlepszy VPN dla Twoich potrzeb. Wirtualne sieci prywatne do gier, strumieniowania, czy VPN dla biznesu – opisaliśmy je wszystkie, żebyś mógł podjąć świadomy i satysfakcjonujący wybór.

Prześlij komentarz

Recenzja AirVPN

Recenzja AirVPN

Czy mała, niezależna wirtualna sieć prywatna może konkurować z komercyjnymi gigantami? Nasza recenzja AirVPN odpowie na to pytanie. Sprawdź, czy warto...

HideMyAss! (HMA)

HideMyAss! (HMA)

HMA, znane także jako HideMyAss, to VPN mający swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Sprawdziliśmy co ma do zaoferowania ta wirtualna sieć prywatna z osłem w...