Twój adres IP: 35.171.45.182

ISP: Amazon.com, Inc.

Lokalizacja:  

Recenzja Atlas VPN

Prosty i tani VPN
vpn rating

Nasza ocena:

4/5
recenzja atlas vpn
Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2023

Prostota

Prosty i przyjazny interfejs aplikacji, pozwala ustanowić żądane połączenie w zaledwie kilka chwil, także przez totalnego laika

Prędkość

Mimo stosunkowo niewielkiej licznie dostępnych serwerów, ewentualne opóźnienia transferu są naprawdę minimalne i niezauważalne w codziennej pracy.

Gry i usługi strumieniowe

AtlasVPN świetnie sprawdza się jako VPN do gier i Netflix, lub innych usług streamingowych (także w swojej darmowej wersji)

Trochę mało

Mało serwerów (w wersji płatnej i darmowej zwłaszcza), oraz braki w funkcjach bezpieczeństwa (killswitch), które są już standardem u konkurencji.

Atlas VPN to wirtualna sieć prywatna z kategorii freemium. W ofercie znajdziemy opcję darmową, jak i trzy płatne plany . W naszej recenzji Atlas VPN sprawdzimy, jak radzi sobie na tle innych usługodawców VPN i co może zaoferować w kwestii bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Dowiesz się także, jak wypada w testach prędkości, także z użyciem MultiHop.

Gdzie znajduje się Atlas VPN

To stosunkowo młody gracz na rynku usług wirtualnych sieci prywatnych, który powstał w styczniu 2020 roku. Tak, jak opisywany przez nas już Surfshark, Atlas VPN należy do firmy Nord Security. Sama firma operująca wirtualną siecią prywatną znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych, w stanie Delaware. Z tego powodu podlega pod tamtejsze przepisy i znajduje się na terenie Sojuszu 14 Oczu.

atlas vpn
  • 1000+ serwerów w 42+ krajach
  • brak limitu urządzeń
  • WireGuard, IPSec/IKEv2
  • wsparcie 24/7
  • wypróbuj bez ryzyka przez 30 dni!

przy planie 2-letnim

ok. 8,03 zł

za miesiąc

Sam Atlas VPN posiada politykę braku logów, jednak zdarzały się przypadki, kiedy usługi VPN znajdujące się w USA, były zmuszane do zbierania i udostępniania danych użytkowników. W kwestii lokalizacji firmy – musimy więc zanotować tutaj mały minus.

Atlas VPN – dostępne serwery i lokalizacje

W swojej ofercie Atlas VPN oferuje ponad 1000 serwerów znajdujących się w 42 krajach. Nie jest to zbyt imponująca liczba, jednak należy mieć na uwadze, że Atlas VPN to jedna z tańszych opcji na rynku. Warto pamiętać, że liczba serwerów stale rośnie, więc na pewno w przyszłości oferta ulegnie poprawie.

serwery atlas vpn

Niezbyt pokaźny wachlarz lokalizacji jak najbardziej rekompensuje liczba dodatkowych funkcji i oferowane protokoły bezpieczeństwa, które omówimy poniżej.

Czy Atlas VPN jest bezpieczny – oferowane funkcje

Jeśli spojrzymy na stosowane standardy, można z pewnością powiedzieć, że Atlas VPN to bezpieczny VPN. Stosuje szyfrowanie AES-256, które stało się już ogólnie obowiązującym standardem w świecie usług VPN. Do tego dochodzi szyfrowanie ChaCha20 z autoryzatorem Poly1305, który zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa nowej generacji.

protokoły szyfrowania

Protokoły szyfrowania

Jeżeli chodzi o protokoły szyfrowania, Atlas VPN niczym nie ustępuje swojej konkurencji. Znajdziemy tam następujące:

  • WireGuard – Lekki i skuteczny protokół bezpieczeństwa, aktualnie najlepszy i najbardziej uniwersalny. Oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, bez zauważalnej szkody na prędkości połączenia.
  • IKEv2 (Internet Key Exchangeversion 2) – Szybkie i bezpieczne szyfrowanie. Bardzo popularne na smartfonach i tabletach, z racji „lekkości” i możliwości szybkiego przełączania między sieciami.

Dodatkowe funkcje Atlas VPN

Atlas VPN nie odstaje znacznie od konkurencji i również oferuje pewien wachlarz funkcji zwiększających bezpieczeństwo i poprawiających ogólny komfort podczas surfowania po internecie. Każdą szczegółowo opisujemy poniżej.

funkcje bezpieczeństwa

SafeBrowse

Funkcja SafeBrowse od Atlas VPN zapobiega śledzeniu. Chroni nas przed phishingiem, spyware, ransomware i zabezpiecza przed nieumyślnym wejściem na niebezpieczne strony internetowe, mogące zainfekować nasz komputer. Blokuje także większość reklam, częściowo zastępując wtyczki do przeglądarki typu ad block.

Data Breach Monitor

atlas vpn monitor naruszeń danych

Monitor naruszeń danych skanuje sieć w poszukiwaniu naruszeń danych osobowych. Działa on bardzo prosto i skutecznie; podajemy adres email, którego naruszenia mają być szukane, a następnie otrzymujemy listę ewentualnych wycieków, powiązanych z tym adresem email.

Split tunneling

Split tunneling pozwala na wydzielenie aplikacji, które mają łączyć się z internetem bezpośrednio, z pominięciem wirtualnej sieci prywatnej. Bardzo przydatne, jeżeli VPN nie jest nam potrzebny we wszystkich aktywnościach online. Niestety – Split Tunneling w Atlas VPN jest dostępny tylko w aplikacji na urządzenia z systemem Android. To spore rozczarowanie – u konkurencji stał się już powszechnym standardem

MultiHop+

To po prostu łańcuchowe połączenie VPN, w którym zamiast jednego, łączymy się poprzez kilka serwerów wirtualnej sieci prywatnej. Znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo, bowiem jesteśmy ukryci przez kilka dodatkowych „warstw” serwerów, z dodatkowym szyfrowaniem.

Kill Switch

Popularny kill switch to już niemalże obowiązkowy standard na rynku wirtualnych sieci prywatnych. Ta funkcja blokuje dostęp do internetu, jeśli VPN przestanie działać.

Wsparcie 24/7

Atlas VPN oferuje wsparcie 24/7 w formie „czatu” na żywo. Nie jest to dosłowny czat – mimo, że zapytanie przesyłamy w faktycznym okienku czatu na stronie pomocy, to reszta konwersacji odbywa się poprzez adres email. Wszystko działa jednak sprawnie i bez problemu otrzymamy pomoc w przypadku ewentualnych problemów. Szkoda jednak, że nie ma tutaj typowego live chatu, on zawsze sprawdza się lepiej.

wsparcie

Polityka logów Atlas VPN

Atlas VPN posiada politykę braku logów. Oznacza to, że nie monitoruje naszej aktywności online, ani nie zbiera informacji o aplikacjach, usługach i stronach internetowych, jakie odwiedzamy korzystając z wirtualnej sieci prywatnej. Zbiera jednak informacje, takie jak adres email używany do logowania, oraz dane odnośnie płatności.

polityka braku logów atlas vpn

Dostępne platformy

Czas na kwestie bardziej praktyczne, zaczynając od aplikacji. Tę wirtualną sieć prywatną uruchomimy na pełnej gamie popularnych platform. Windows, macOS, Linux – na komputerach; iOS i Android – na Smartfonach; Android TV i Amazon Fire TV, jeśli chodzi o urządzenia typu tv stick. Poniżej omówimy aplikacje na najpopularniejsze platformy.

platformy

Aplikacja Atlas VPN na Windows i macOS

Atlas VPN na komputery przychodzi z przyzwoitą aplikacją i całkiem szerokim wsparciem. Wersję na system Windows pobieramy w formie instalki ze strony usługodawcy VPN, uruchomimy ją na Windowsie 7 lub nowszym. Atlas VPN na komputery Apple pobieramy z App Store, żeby ją używać, musimy posiadać system w wersji, Big Sur (11.0) lub nowszy.

atlas vpn mac os windows

Interfejs jest minimalistyczny i intuicyjny. Wszystko podzielone jest na trzy zakładki; Strona główna – z listą serwerów do wyboru i głównym włącznikiem VPN; Asystent – gdzie uruchomimy takie funkcje, jak Safe browse i Monitor naruszeń danych; Ustawienia – z wszystkimi ustawieniami połączenia VPN i dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa.

Lista serwerów prezentowana w aplikacji jest czytelna, posortowana według kontynentów. Chociaż brakowało nam tutaj widoku w formie mapy – niestety nie wszyscy usługodawcy VPN się na nią decydują.

Aplikacje Atlas VPN na iOS i Android

Mobilne wersje aplikacji pobieramy z oficjalnych systemowych sklepów – Sklep Play i App Store. Ich interfejs jest prosty i bez zbędnych wodotrysków, z samym działaniem i obsługą nie ma żadnych problemów. Tylko aplikacja na urządzenia z systemem Android posiada funkcję Split Tunneling.

atlas vpn ios

Testy Atlas VPN

Kiedy omówiliśmy już same aplikacje, możemy przejść do testów prędkości połączenia. Wszystkie próby wykonywaliśmy na jednym komputerze, z tą samą konfiguracją sieciową. Przeprowadziliśmy trzy pomiary: bez VPN, z VPN na najszybszych ustawieniach i z VPN MultiHop+. Dokładne wyniki testów prędkości Atlas VPN przedstawiamy poniżej.

Pomiar bez użycia VPN:

pomiar bez vpn
  • Pobieranie (więcej=lepiej): 75,12 Mbps
  • Wysyłanie (więcej=lepiej): 6,50 Mbps
  • Ping (mniej=lepiej): 24 ms

Pomiar z VPN (domyślne ustawienia, WireGuard):

pomiar z atlas vpn
  • Pobieranie (więcej=lepiej): 71,27 Mbps
  • Wysyłanie (więcej=lepiej): 6,63 Mbps
  • Ping (mniej=lepiej): 64 ms

Pomiar z VPN (MultiHop):

pomiar z multihop
  • Pobieranie (więcej=lepiej): 69,33 Mbps
  • Wysyłanie (więcej=lepiej): 6,81 Mbps
  • Ping (mniej=lepiej): 58 ms

Wnioski z pomiarów prędkości Atlas VPN

Atlas VPN oferuje świetnie prędkości połączenia. Korzystając z protokołu WireGuard nie uświadczyliśmy żadnych zakłóceń podczas korzystania z intertetu – zarówno podczas „zwykłego” surfowania, jak i podczas konsumpcji treści strumieniowych, czy gry online.

Nasze osobiste doświadczenia potwierdzają dokładne testy prędkości, które wykazują minimalny wpływ na ogólną prędkość przesyłania danych. Także dobrze spisało się połączenie z użyciem MultiHop+, tutaj spadki były nieco większe, jednak również na akceptowalnym poziomie.

Czy Atlas VPN działa z Netflix

Mamy tutaj dostęp do specjalnej listy serwerów zoptymalizowanych pod kątem treści strumieniowych. Z ich pomocą bez problemu dostaliśmy się do amerykańskich zasobów Netflixa.

Netflix vpn

Oglądanie filmów i seriali na Netflix, z pomocą Atlas VPN, przebiegało bez żadnych problemów. Treści wczytywały się natychmiastowo, także te w jakości 4K. To świetna wirtualna sieć prywatna do Netflix.

Atlas VPN do gier

Sprawdziliśmy tego usługodawcę podczas gry online. Tu także nie było problemów – chociaż spodziewaliśmy się tego, patrząc na przeprowadzone wcześniej testy prędkości. Podczas pobierania tytułów i rozgrywki przez internet, jest całkowicie niezauważalny i nie występują żadne zakłócenia.

Oferta i plany cenowe

Poza płatnymi planami, które zaraz omówimy, Atlas VPN dostępny jest także za darmo. Bezpłatna opcja oferuje identyczne funkcje bezpieczeństwa, jak płatne plany cenowe. Różnicą jest miesięczny limit transferu danych (5GB), oraz mniejsza pula serwerów do wyboru – wszystkie oferują jednak identyczną prędkość, jak przy płatnej subskrypcji.

plany cenowe atlas vpn

Decydując się na płatną opcję, mamy do wyboru 3 plany cenowe: 2 letni – w cenie 8,03 zł za miesiąc; roczny – w cenie 14,48 zł za miesiąc; miesięczny w cenie 52,85 zł za miesiąc. O ile cena za pojedynczy miesiąc jest dość wysoka, o tyle plan dwuletni oferuje już dużą zniżkę i bardzo niską cenę w przeliczeniu na miesiąc.

Atlas VPN – czy warto

Czy warto się na niego zdecydować? To solidna pozycja na rynku wirtualnych sieci prywatnych, oferująca nieco mniejszą pulę serwerów niż konkurencja. Rekompensuje ją niska cena za plan długoterminowy, a także możliwość darmowego korzystania z VPN, w limicie 5 GB na miesiąc.

Oferuje bardzo dobre prędkości połączenia, prostą aplikację, która nie obciąża systemu i dedykowane serwery do strumieniowania treści. Na dobry minus należy zaliczyć lokalizację firmy operującej tym VPN, która znajduje się na terenie Sojuszu 14 Oczu – oferuje jednak politykę braku logów i nie zbiera danych o aktywności użytkowników.

Wadą jest także brak Split Tunnelingu na większości systemów operacyjnych. Jeżeli potrzebujemy prostego VPN, nie zależy nam na gigantycznej puli serwerów, a Split Tunneling nie jest nam niezbędny – warto zainteresować się tym usługodawcą.

Recenzja AirVPN

Recenzja AirVPN

Czy mała, niezależna wirtualna sieć prywatna może konkurować z komercyjnymi gigantami? Nasza recenzja AirVPN odpowie na to pytanie. Sprawdź, czy warto...

HideMyAss! (HMA)

HideMyAss! (HMA)

HMA, znane także jako HideMyAss, to VPN mający swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Sprawdziliśmy co ma do zaoferowania ta wirtualna sieć prywatna z osłem w...

Recenzja CyberGhost

Recenzja CyberGhost

W poniższej recenzji przyjrzymy się CyberGhost, czyli kolejnej sieci VPN ze ścisłej czołówki. Co ma do zaoferowania CyberGhost w kwestii funkcji...