Twój adres IP: 3.236.217.172

ISP: Amazon Technologies Inc.

Lokalizacja:  

Recenzja Surfshark VPN

VPN ze ścisłej czołówki
vpn rating

Nasza ocena:

5/5
Surfshark
Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2023

Świetny do gier i Netflix

Minimalne opóźnienia, bez względu na to, z którego protokołu i jakich ustawień korzystamy.

Przydatne funkcje dodatkowe

Surfshark oferuje masę dodatkowych funkcji, które mogą znacznie usprawnić poruszanie się po internecie z użyciem tego VPN

Obsługiwane platformy

Surfsharka z powodzeniem uruchomimy na wszystkich urządzeniach, a po minimalnym wysiłku także na konsolach PlayStation czy Xbox

Lokalizacja

Ten VPN "łapie się" w obszar wchodzący w skład sojuszu 14 oczu. Jednak w obliczu braku logów, nie powinien być to zbytni problem

Surfshark to jeden z renomowanych dostawców wirtualnych sieci prywatnych, plasujący się w ścisłej czołówce rankingu VPN. W poniższej recenzji Surfshark, sprawdziliśmy co oferuje i jakimi funkcjami wyróżnia się na tle swojej konkurencji. Poznasz także wynik testów prędkości podczas połączenia przez VPN od Surfshark, również z użyciem MultiHop.

Kto jest właścicielem Surfshark VPN

Surfshark jest wirtualną siecią prywatną należącą do Nord Security. Mimo to, sama firma operująca Surfshark VPN zlokalizowana jest w Niderlandach, dzięki czemu podlega ona pod tamtejsze przepisy. Mimo, że Niderlandy wchodzą w skład wywiadowczego Sojuszu 14 Oczu, Surfshark nie musi gromadzić logów aktywności użytkowników, ani udostępniać innych danych.

Surfshark – serwery i dostępne lokalizacje

Ten VPN może się pochwalić pulą ponad 3200 serwerów zlokalizowanych w 100 krajach. Jest to stan na dzień pisania recenzji – należy zwrócić uwagę, że lista serwerów i lokalizacji stale się powiększa. Korzystając z tego usługodawcy VPN zyskujemy dostęp do adresów IP z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji, a także Bliskiego Wschodu i Afryki.

Surfshark ranking vpn
  • 3000+ w 100+ krajach
  • brak limitu urządzeń
  • OpenVPN, IKEv2, WireGuard
  • wsparcie 24/7
  • wypróbuj bez ryzyka przez 30 dni!

przy planie rocznym

ok. 16,58 zł

za miesiąc

Lista serwerów prezentowana w aplikacji jest czytelna i dobrze uporządkowana, chociaż trochę brakowało nam widoku mapy, którą oferują niektórzy, inni dostawcy VPN.

serwery Surfshark

Czy Surfshark jest bezpieczny – oferowane funkcje

Patrząc na to, co oferuje, możemy powiedzieć, że Surfshark to bezpieczny VPN, który może się pochwalić szerokim wachlarzem funkcji zwiększających prywatność i bezpieczeństwo przesyłanych danych. Usługodawca stosuje szyfrowanie AES-256-GCM, które jest szybsze niż AES-256.

protokoły

Protokoły szyfrowania

W kwestii samych protokołów szyfrowania, mamy do wyboru następujące:

  • WireGuard – Najlżejszy protokół, składający się z zaledwie 4000 linijek kodu. Oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, bez zauważalnej szkody na prędkości połączenia.
  • IKEv2 (Internet Key Exchangeversion 2) – To szybki i bezpieczny protokół szyfrowania. Bardzo popularny na urządzeniach mobilnych, z racji swojej „lekkości” i możliwości szybkiego przełączania między sieciami.
  • OpenVPN – Protokół open-source. Oferuje podobne bezpieczeństwo do WireGuard, jest jednak nieco cięższy i powoduje nieco większy uszczerbek na prędkości. Świetnie nadaje się do konfigurowania połączenia VPN na routerach. Niestety – nie jest domyślnie dostępny na komputerach macOS i konieczne jest przeprowadzenie dodatkowej konfiguracji.

Dodatkowe cechy Surfshark

Surfshark oferuje kilka przydatnych funkcji, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo i prywatność podczas korzystania z VPN, ale także ogólny komfort przeglądania stron internetowy. Poniżej omówimy każdą z nich.

funkcje bezpieczeństwa Surfshark

CleanWeb od Surfshark

CleanWeb to chyba jedna z najprzyjemniejszych funkcji tego VPN. Najprościej rzecz ujmując, CleanWeb od Surfshark blokuje reklamy i systemy śledzące podczas połączenia przez wirtualną sieć prywatną. Dzięki czemu, przynajmniej w teorii, nie jest potrzebny dodatkowy bloker reklam instalowany jako rozszerzenie w przeglądarce internetowej.

W praktyce, podczas naszych testów, CleanWeb skutecznie blokował reklamy na większości stron internetowych. Na większości – ale nie na wszystkich. Reklamy wciąż pojawiały się na YouTube i niektórych portalach informacyjnych. Niemniej jednak, to bardzo przydatna funkcja, którą możemy z całą pewnością polecić.

Bypasser

Ta funkcja Surfshark to po prostu split tunneling, który pozwala nam wybrać, które aplikacje mają się łączyć z internetem za pośrednictwem VPN, a które bezpośrednio. Bypasser działa na dwa sposoby – możemy wybrać, które aplikacje należy wykluczyć z VPN, albo które zawrzeć w ramach połączenia przez wirtualną sieć prywatną. Tu obsługa jest prosta i wszystko działa bezproblemowo.

MultiHop

Łańcuchowe połączenie VPN, w którym zamiast jednego, łączymy się z internetem poprzez kilka serwerów wirtualnej sieci prywatnej Surfshark. Zwiększa to bezpieczeństwo, bowiem na każdym etapie następuje kolejne szyfrowanie. Może jednak negatywnie wpłynąć na prędkość połączenia. Sprawdziliśmy to w trakcie naszych testów, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kill Switch

Bardzo popularna funkcja w świecie renomowanych dostawców. Nie mogło jej zabraknąć także u Surfshark. Kill Switch odłącza połączenie internetowe, jeśli VPN przestaje działać. Bardzo przydatne, w czasie testów Kill Switch ani razu nie zawiódł.

Camouflage mode

To po prostu zaciemnianie VPN (obfuscation), które ukrywa fakt, że łączymy się z internetem za pośrednictwem VPN. Camouflage mode automatycznie się uruchamia, jeśli wybierzemy połączenie z pośrednictwem protokołu OpenVPN. Na minus trzeba zaliczyć fakt, że na macOS nie ma do niego dostępu od razu – musimy przeprowadzić wstępną konfigurację by uzyskać możliwość łączenia się poprzez OpenVPN.

NoBorders

To opcja umożliwiająca bezproblemowe korzystanie z Surfshark w obszarach o ograniczeniach sieciowych. Jeśli aplikacja zauważy jakiekolwiek ograniczenia w twoim połączeniu internetowym, automatycznie uruchamia tryb NoBorders. Następnie udostępnia wyselekcjonowaną listę serwerów, które radzą sobie najlepiej w sytuacjach ograniczonego dostępu do sieci. Niestety nie mieliśmy okazji sprawdzić jej działania w praktyce.

Wsparcie 24/7

Jak wielu podobnych usługodawców VPN, także ten oferuje wsparcie dostępne 24/7, w formie czatu na żywo lub kontaktu poprzez email. Czat działa błyskawicznie i odpowiedzi na nasze zapytania otrzymujemy natychmiast – mimo, że pierwszy kontakt przyjmuje chatbot Surfsharka, to odpowiada on celnie i skutecznie pomaga w rozwiązaniu problemów.

wsparcie livechat

Jeżeli automat nie będzie w stanie nam pomóc, jednym kliknięciem możemy poprosić o kontakt z człowiekiem. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z działaniem VPN od Surfsharka, możemy liczyć na skuteczną pomoc.

Polityka logów Surfshark

Na początku 2023 roku, Surfshark przeszedł niezależny audyt, przeprowadzony przez firmę Deloitte, który potwierdził politykę braku logów, deklarowaną przez usługodawcę VPN.

Jak mówi sam raport – „Na podstawie przeprowadzonych procedur i uzyskanych dowodów, w naszej opinii, konfiguracja systemów informatycznych oraz zarządzanie wspierającymi operacjami IT są prawidłowo przygotowane, pod względem istotnym, zgodnie z opisem Surfshark dotyczącym jego polityki braku logów.”

polityka braku logów surfshark

Surfshark posiada ścisłą politykę braku logów. Nie zapisuje i nie zbiera żadnych informacji, jak adres IP, historia przeglądania, dane odnośnie sesji, czasu połączenia, czy inne. Jedyne informacje, jakie przechowuje, to adres email, używany w celu logowania, i dane dotyczące płatności, w przypadku zwrotów.

Bezdyskowe serwery Surfshark

Kwestią, która wyróżnia Surfshark na tle innych dostawców VPN, jest stosowana infrastruktura serwerowa. Od kilku lat, wszystkie serwery Surfshark są w 100% bez dysków twardych. Zamiast nich, wszystkie dane przechowywane są w pamięci RAM. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo, bowiem w przypadku zagrożenia wycieku informacji, wszystko może być całkowicie wymazane przy wyłączeniu serwera.

bezdyskowe serwery

Warto zwrócić na to szczególną uwagę. Często poruszaną kwestią w świecie VPN, jest wspominana wcześniej polityka braku logów, która stała się już jednak swoistym standardem w branży. Serwery używające pamięci RAM, zamiast dysków, to nowinka, której nie znajdziemy u wielu dostawców usług VPN.

Dostępne platformy

Kiedy suchą teorię mamy już za sobą, możemy przejść do kwestii bardziej praktycznych. Na pierwszy ogień idzie sama aplikacja. Surfshark zainstalujemy na szerokiej gamie urządzeń – obsługuje komputery i smartfony ze wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi: Windows, macOS, Linux, a także Android i iOS oraz Fire TV Stick od Amazon.

aplikacja Surfshark na różne platformy

Oferuje także dedykowane rozszerzenia do Firefox i Chrome, które pozwalają uruchamiać połączenie VPN z poziomu przeglądarki i tylko w jej obrębie. Poniżej szczegółowo omówimy każdą z aplikacji.

Aplikacja Surfshark na macOS

Aplikację na macOS uruchomimy na wszystkich komputerach Apple posiadających systemy w wersji Big Sur, Catalina, Monterey i Ventura. Możemy ją pobrać zarówno w formie instalki .dmg z oficjalnej strony Surfsharka, jak i za pośrednictwem Apple App Store.

Surfshark na macos

Sama aplikacja ma przejrzysty i intuicyjny interfejs, jest lekka i nie obciąża systemu. Uruchomienie połączenia VPN jest niemalże bezobsługowe i wymaga zaledwie kilku kliknięć. Jest cały czas dostępna z ikonki na górnym pasku narzędzi.

Surfshak na system Windows

Aplikacja Surfshark na system Windows nie różni się od tej, dostępnej na komputery Apple. Instalujemy ją poprzez instalkę pobieraną z oficjalnej strony i po zaledwie kilku kliknięciach możemy cieszyć się bezpiecznym połączeniem przez VPN.

aplikacja vpn na windows

Ma też całkiem szerokie wsparcie – uruchomimy ją na wszystkich komputerach, które posiadają system Windows 7 lub nowszy.

Aplikacje Surfshark na iOS i Android

Surfshark na ios i android

Mobilne wersje aplikacji Surfshark pobieramy oczywiście z oficjalnych sklepów – Google Play lub App Store. Podobnie jak wyżej – tutaj także nie ma zaskoczenia. Surfshark na iOS i Android jest intuicyjny i przejrzysty a uruchomienie połączenia VPN zajmuje jedynie kilka chwil.

Surfshark dla Chrome

rozszerzenie do chrome

Surfshark w formie rozszerzenia dla Google Chrome pobieramy z oficjalnego sklepu przeglądarki. Na plus należy zaliczyć fakt, że dane rozszerzenie uruchomimy na każdej przeglądarce opartej na Chromium – czyli np. Microsoft Edge czy Brave.

Surfshark dla Firefox

rozszerzenie dla firefox

Rozszerzenie dla Surfshark dla Firefox pobieramy z oficjalnej strony z pluginami i motywami dla przeglądarki. Praktycznie nie różni się od wersji dla Chrome; interfejs intuicyjny i przejrzysty, użycie łatwe i przyjemne.

Testy VPN Surfshark

Wszystkie testy przeprowadzaliśmy na tym samym komputerze, w tej samej lokalizacji i tej samej konfiguracji sieciowej. Zrobiliśmy trzy pomiary – bez wirtualnej sieci prywatnej; z VPN używając automatycznych ustawień mających zapewniać najszybsze połączenie; z VPN przy użyciu MultiHop. Poniżej przedstawiamy wyniki:

Pomiar bez użycia VPN:

test bez vpn
  • Pobieranie (więcej=lepiej): 74,89 Mbps
  • Wysyłanie (więcej=lepiej): 7,31 Mbps
  • Ping (mniej=lepiej): 24 ms

Pomiar z VPN (domyślne ustawienia, WireGuard):

text z VPN Surfshark WireGuard
  • Pobieranie (więcej=lepiej): 72,28 Mbps
  • Wysyłanie (więcej=lepiej): 6,96 Mbps
  • Ping (mniej=lepiej): 36 ms

Pomiar z VPN (MultiHop):

test z MultiHop
  • Pobieranie (więcej=lepiej): 69,60 Mbps
  • Wysyłanie (więcej=lepiej): 6,37 Mbps
  • Ping (mniej=lepiej): 79 ms

Wnioski z pomiarów prędkości Surfshark VPN

Jak możemy zauważyć, połączenie poprzez Surfshark miało marginalny wpływ na ogólną jakość połączenia. W czasie normalnego użytkowania, takie spowolnienie transferu jest niemożliwe do zauważenia „gołym okiem”, także podczas oglądania treści strumieniowych czy gry online.

Nieco większy spadek prędkości odnotowaliśmy podczas korzystania z łańcuchowego połączenia VPN (MultiHop). Jednak tutaj także nie wystąpił żaden spadek komfortu podczas korzystania z Surfshark.

Surfshark a Netflix

Netflix vpn

Sprawdziliśmy działanie Surfshark próbując uzyskać dostęp do zagranicznych zasobów strumieniowych Netflixa. Bez problemów mogliśmy konsumować treści Netflixa zarezerwowanych tylko dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych (także w 4K). W przypadku dalszych lokalizacji występowały minimalne opóźnienia w ładowaniu proponowanych treści (np. Indie), ale ostatecznie samo oglądanie także przebiegało bez problemów. Surfshark to świetny VPN do Netflix.

Surfshark do gier

Dany VPN pozwolił nam cieszyć się niezakłóconą rozgrywką w grach online. Wszystkie działanie związane z grami – takie jak pobieranie tytułów poprzez Steam, hostowanie rozgrywek sieciowych czy łączenie się do serwerów, przebiegało bez najmniejszego problemu. Testowaliśmy też Surfshark w GTA 5, gdzie po włączeniu zaciemniania, pozwolił nam odblokować kasyno w GTA Online.

Oferta i plany cenowe Surfshark

Oferta firmy nie ogranicza się do samego VPN, znajdziemy tam także m.in. antywirusa czy Incogni – narzędzie pozwalające usunąć nasze dane osobowe z internetu. Są to jednak osobne usługi, których nie obejmuje subskrypcja VPN, dlatego nie będziemy się tu o nich rozwodzić.

Sam Surfshark VPN jest dostępny w 3 planach cenowych. Miesięczny – w cenie 12,95USD; Roczny – w cenie 3,99USD na miesiąc; Dwuletni – w cenie 2,30USD na miesiąc. Jak zwykle w świecie ofert VPN, plany długoterminowe odznaczają się gigantyczną zniżką. W ogólnym rozrachunku i w porównaniu z innymi usługodawcami VPN, Surfshark ma bardzo atrakcyjną cenę.

Oferta i plany cenowe

Surfshark możemy kupić TUTAJ. Cały proces płatności, z założeniem konta włącznie, przebiega sprawnie i umożliwia szybkie uruchomienie połączenia VPN. Mamy do dyspozycji także wiele metod płatności, takie jak:

  • Karta kredytowa/debetowa
  • PayPal
  • Google Pay
  • Amazon Pay
  • Kryptowaluty

Zawsze mamy prawo do bezproblemowego anulowania subskrypcji i zwrotu środków w ciągu 30 dni od zakupu. Jest więc okazja do przetestowania Surfshark VPN całkowicie bez ryzyka.

Surfshark – czy warto

Czy warto zdecydować się na Surfshark? Jeżeli weźmiemy pod lupę stosunek jakości do ceny – w naszej opinii to bardzo dobra oferta na rynku VPN. Wsparcie 24/7, szeroki wachlarz protokołów szyfrowania i dodatkowych funkcji bezpieczeństwa – MultiHop, CleanWeb, Bypasser czy Camouflage mode, wszystko dostępne w okazyjnej cenie i z gwarancją zwrotu pieniędzy w ciągu 30 dni od zakupu.

Nam bardzo przyjemnie korzysta się z Surfshark i możemy z całym sercem polecić tego usługodawcę VPN. Zarówno do seriali, innych treści strumieniowych i gier, jak i zwykłego surfowania po internecie – ten VPN sprawdza się znakomicie. Znalazł się na naszej liście najlepszych VPN w 2023 roku. Możesz przejść na oficjalną stronę Surfshark, korzystając z przycisku poniżej.

Recenzja AirVPN

Recenzja AirVPN

Czy mała, niezależna wirtualna sieć prywatna może konkurować z komercyjnymi gigantami? Nasza recenzja AirVPN odpowie na to pytanie. Sprawdź, czy warto...

HideMyAss! (HMA)

HideMyAss! (HMA)

HMA, znane także jako HideMyAss, to VPN mający swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Sprawdziliśmy co ma do zaoferowania ta wirtualna sieć prywatna z osłem w...

Recenzja CyberGhost

Recenzja CyberGhost

W poniższej recenzji przyjrzymy się CyberGhost, czyli kolejnej sieci VPN ze ścisłej czołówki. Co ma do zaoferowania CyberGhost w kwestii funkcji...